Wiele osób uznaje kredyty i pożyczki za takie same oferty, dlatego ich nazwy często stosowane są zamiennie. W myśl prawa kredyt i pożyczka nie są jednak tym samym. Czym różni się kredyt od pożyczki? Na jaką ofertę warto się zdecydować, gdy potrzebujemy pieniędzy?
Czy kredyt i pożyczka to takie same oferty?
Kredyt i pożyczka to dwa podobne, ale nie tożsame pojęcia, które oznaczają przekazanie określonej kwoty pieniędzy ze zobowiązaniem jej spłaty w przyszłości. Czym się różni kredyt od pożyczki?
Najważniejsza różnica między kredytem a pożyczką polega na tym, że kredyt jest udzielany przez bank, podczas gdy pożyczka może być udzielona przez dowolną osobę fizyczną lub firmę.
Również w zestawieniu pożyczka a kredyt duże znaczenie mają dostępne kwoty, okresy spłaty, a także warunki, na których pożyczane są pieniądze.
Czym zatem dokładnie jest kredyt, a czym pożyczka? Poniżej prezentujemy najważniejsze różnice pomiędzy tymi dwoma ofertami.
Czym jest kredyt?
Kredytem nazywa się umowę, która zawierana jest między bankiem a kredytobiorcą. W jej ramach bank przekazuje kredytobiorcy określoną kwotę pieniędzy na wskazany czas, a kredytobiorca musi oddać ją wraz z kosztami kredytowymi.
Kredyty są zazwyczaj udzielane na większe kwoty i na dłuższy okres, a ich spłata jest rozłożona na raty. Kredyt ma również określony cel, na przykład może być to zakup mieszkania lub budowa domu, zakup samochodu, inwestycje, konsolidacja.
Aby otrzymać kredyt, trzeba spełnić konkretne warunki wskazane przez bank. Zwykle wymaga on okazania dokumentów potwierdzających zdolność kredytową. Kredyty często wymagają też zabezpieczenia, na przykład w postaci nieruchomości, samochodu zależnie od ich rodzaju.
Umowa kredytu zawierana jest w formie pisemnej. W umowie tej znajdują się wszystkie informacje o finansowaniu, w tym o stronach, przedmiocie umowy, kwocie, sposobie spłaty, kosztach.
Warto też wskazać, że kredyty są odpłatne. Są one oprocentowane, co oznacza, że trzeba je oddać z odsetkami. Ponadto mogą obejmować inne koszty jak prowizja, składki ubezpieczeniowe.
Najważniejsze cechy kredytów:
Są udzielane przez bank,
Dotyczą środków pieniężnych,
Mają określony cel,
Są odpłatne,
Potwierdza je pisemna umowa,
Reguluje je Prawo bankowe.
Czym jest pożyczka?
Pożyczka jest rodzajem umowy, w ramach której można otrzymać środki pieniężne lub przedmioty na dany czas i następnie zwrócić je na konkretnych warunkach, które są ustalone przez strony.
Pożyczka może być udzielona przez osobę prywatną, na przykład rodzica, znajomego, a także przez firmę. Dostępne są zarówno pożyczki osobiste pozabankowe, jak i te oferowane przez banki.
Pieniądze w ramach pożyczki mogą być przeznaczone na dowolny cel, na przykład na zakupy, opłacenie rachunków czy wyjazd na wakacje.
Pożyczki są dostępne najczęściej na korzystniejszych warunkach niż kredyty. Często można otrzymać je tylko na dowód, dlatego nie wymagają one zazwyczaj przekazywania żadnych zaświadczeń o osiąganych dochodach.
W przypadku pożyczek do 1000 zł nie ma też potrzeby podpisywania umowy, ale jest ona wskazana, by potwierdzić jej zawarcie między stronami.
W porównaniu do kredytów pożyczki mogą być też oprocentowane lub nieoprocentowane, dlatego nie muszą być one odpłatne.
Najważniejsze cechy pożyczek:
Są udzielane przez różne podmioty,
Dotyczą środków pieniężnych i przedmiotów,
Udzielane na dowolny cel,
Mogą być odpłatne lub nieodpłatne,
Umowa ma formę pisemną lub ustną,
Reguluje je Kodeks cywilny.
Kiedy wziąć kredyt, a kiedy pożyczkę?
Decyzja o tym, czy lepiej wziąć kredyt czy pożyczkę, zależy od wielu czynników, do których zaliczane są między innymi potrzeby finansowe czy zdolność kredytowa.
Jeśli potrzebujesz większej kwoty pieniędzy na konkretny cel, na przykład na kupno mieszkania, a także masz odpowiednią zdolność kredytową, w takim przypadku rozwiązaniem jest kredyt.
Jeżeli potrzebujesz mniejszej kwoty na krótszy okres lub nie masz wysokiej zdolności kredytowej, lepszym wyborem będzie pożyczka. O pożyczkę można ubiegać się nawet bez okazywania dokumentów potwierdzających dochody, a także można otrzymać ją przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu.
Zatem warto pamiętać o tym, że w zestawieniu jak pożyczka a kredytróżnice dotyczą głównie podmiotu pożyczającego pieniądze oraz warunków, na których są one przekazywane.