Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt w 2023 roku?
Warunki, które nastały już w 2021 roku i pozostaną z potencjalnymi kredytobiorcami jeszcze jakiś czas, nie sprzyjają temu, aby się zadłużać. Lawinowy ciąg wydarzeń, takich jak ogólnoświatowa pandemia, wybuch wojny w Ukrainie i w następstwie galopująca, nie tylko w Polsce inflacja nie napawają optymizmem, powodują niepokój i odkładanie istotnych decyzji finansowych w czasie, ale determinują coś jeszcze. Przyjrzyjmy się temu, jak wygląda sytuacja przeciętnego kredytobiorcy w 2023 i jakim jest partnerem dla banków.
Skąd ta niepewność?
Osoby oszczędzające na pewno ucieszą rosnące stopy procentowe – choć tu wzrosty nie są tak spektakularne, jak w przypadku każdego zaciągniętego już czy zaciąganego długu. Kredyty po prostu stały się dla wielu osób niedostępne, gdyż zdolność kredytowa istotna jest nie tylko przy największych kredytach hipotecznych. Weryfikowana jest także w przypadku kredytów gotówkowych i w 2023 roku wiele osób odmowa przyznania kredytu konsumpcyjnego może zaskoczyć. Co warto wiedzieć, aby uniknąć rozczarowania? Mając stały etat czy pewny dochód w postaci emerytury i do tego stabilną sytuację życiową, można bowiem spodziewać się pozytywnej weryfikacji wniosku o kredyt na 10 czy 20 tysięcy. W rzeczywistości jednak tak nie jest. A jak jest?
Pytanie podstawowe – czy dostanę kredyt?
Zastanawiając się nad tą kwestią, warto na wstępie przyjąć do wiadomości, że oferty banków sprzed roku, kierowane personalnie do konkretnych klientów, są już dawno nieaktualne. Dotyczy to właściwie wszystkich kredytów, pożyczek, ofert leasingowych, ale też limitów w kontach czy kredytów obrotowych w rachunkach. Większości osób obecnie banki mogą zaoferować zupełnie inne, najpewniej niższe kwoty. Jest to bezpośrednio związane ze zjawiskiem inflacji, która zobligowała Narodowy Bank Polski, już pod koniec 2021 roku, do systematycznego podnoszenia stóp procentowych. W efekcie z poziomu 0,1% dla stopy referencyjnej w październiku 2021 roku, ostatecznie zatrzymano ten proces na poziomie 6,75% we wrześniu ubiegłego roku. Od tego czasu stopy procentowe nie są podwyższane i to daje pewne podstawy dla optymistycznego patrzenia na dostęp do kredytów w 2023 roku, ale nie każdemu. Wiele osób pozostaje bowiem w sytuacji, w której wzrost płacy minimalnej w 2023 roku czy otrzymane podwyżki nie kompensują w budżecie faktycznie dużo niższej siły nabywczej polskiego złotego.
Czarno na białym
Ważna jest zatem obiektywna ocena tego, w jakim miejscu jest każdy, kto zastanawia się, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt. Najogólniej rzecz ujmując, należy mieć dochód, który pozwoli go spłacić, bez uszczerbku dla posiadanych już zobowiązań i kosztów życia. Tylko co to dokładnie oznacza? Osoba posiadająca dochód miesięczny netto w wysokości 4 000 uzyskiwany z umowy o pracę na czas nieokreślony, spłacająca już kredyt z miesięczną ratą ok. 2000 zł, dla banków jest dziś mało atrakcyjnym klientem. Obiektywna zdolność kredytowa będzie wynosić niecałe 7000 zł. Tyle jednak wiadomo z suchej teorii. Prognozy bowiem mówią jasno, że wzrostów stóp procentowych w 2023 roku raczej nie będzie. Dodatkowo zakłada się, że pod koniec roku zaczną spadać. Może zatem okazać się, że znajdzie się oferta banku, który uwzględniając wszystkie indywidualne czynniki, przychyli się do kredytu w wysokości np. 25 tysięcy złotych na 5 lat dla takiego klienta.
Nowe rozwiązania – nowe możliwości
Poszukując źródła finansowania na nieoczekiwane wydatki czy też dobrze zaplanowane cele, warto udać się w kilka miejsc i dokładnie przyjrzeć się temu, co oferują konkretne banki czy podmioty świadczące usługi finansowe. Różnice w wysokości kwoty, do której można mieć dostęp, mogą być bowiem bardzo różne. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby porównać ofertę banku, w którym mamy konto z tym, co oferuje tani kredyt gotówkowy online. Kredyty online dostępne w sieci nie stanowią bowiem żadnego novum na rynku usług finansowych, a mogą okazać się szansą na uzyskanie wyższej zdolności kredytowej w momencie, kiedy dochód nie wzrastał tak szybko, jak stopy procentowe i w 2023 jest dużo niższy niż rok temu. Sprawdź również nasz artykuł na temat historii kredytowej.